All in Attitude!

ЩЕ СЕ СРЕЩНЕМ НА ВЪРХА С ВЛАДИМИР НИКОЛОВ ( ВИДЕО )

Плуването е първият спорт на един от най-популярните и успешни български волейболисти Владимир Николов. Любопитно е, че съпрезидентът на ВК Левски тренира в ЦСКА, показвайки обещаващ талант. Николов прави признанието в образователно студио на НСК Олимп „Ще се срещнем на върха“, което навъртя вече 9 епизода.

Волейболният  ас Владимир Николов: Спортистът трябва да тренира силните си страни

Бившият капитан на националния волейболен отбор споделя защо няма пряк път към върха, колко важни са детайлите в тренировките. Съветва спортистите да тренират силните си страни и да не губят време за слабите си.

Николов е петкратен шампион на България на Франция и Италия. Печелил е Шампионската лига. Играл е в пет първенства. С националния отбор е бронзов медалист от Япония  през 2006 г. и четвърти на Олимпийските игри в Лондон през 2012 г., когато е капитан на тима.

След отказването си стана треньор във ВК Левски за кратко. Сега е съпрезидент на клуба. Школата на Владо Николов е водеща. Започна като училище за всички, желаещи да играят волейбол, независимо от възрастта, но след това сформира и отбори при подрастващите, които се състезават в първенствата. Роденият на 3 октомври 1977 г. в София баща на четири деца е член на Управител на родната федерация и главен отговорник за всички национални отбори.

Плувецът, който се посвети на волейбола

„Нашите смятаха, че всяко дете трябва да умее плува, за което категорично съм съгласен. Първата година се занимавах с базово ниво. До IV клас тренирах професионално в ЦСКА при покойния Румен Йоцов. И се  справях доста добре на гръб.
Плуването е един от трите най-тежки спортове, наред с колоезденето и гребането. И беше тежко. Когато треньорката Янка Прохорова дойде в училище и посочи по-високите деца за волейболната зала, отидох. Пробвах се и видях, че е доста по-интересно. В плуването си 2 часа сам със себе си. С мислите си. Във  волейбола има деца, топки викане, по интересно е.

Тънкостите на волейболната игра

„Волейболът е сложен спорт от координационна гледна точка. Повечето важни действия се извършват в безопорно положение. Което дете да пуснеш в басейна след 5-годишна възраст с времето скоро ще придобие умения да плува. Във волейбола дори да започне на 15-18 г. ще му трябват поне 3 г., за да стане добър.

Във волейбола каквото и да направиш твоята победа не зависи от теб. Редките гениални моменти, които правят футболисти или баскетболисти на база качества и успяват да наклонят везните и резултата в полза на своя отбор във волейбола стават трудно. Имаш право на две докосвания и то ако друг е играел през това време. Майкъл Джордан и Кобе Брайънт бележеха по 40-50-60 точки и практически сами побеждаваха противника. Да си спомним за рейда на Марадона срещу Англия на световното първенство в Мексико през 1986 г. Това не може да се случи във волейбола.“  

Няма пряк път към върха

Няма кратък път към върха. Единствено в лотария и тото. Пътя към върха е проза – работа, работа, още от същото. Години от същото. Евентуално 5-10 години, за да  стигнеш донякъде.“

Самоанализът - ключ към успеха

„Като цяло съм упорит по характер. Не се отказвам. Определям се като аналитичен. Опитвам се да анализирам кои неща ми се получават. Коя ситуация да се подобри и  следващият път да обърна нещата в моя полза.
Ако сме в един отбор, не мога да променя вас. Мога да променя себе си. Треньорите знаят как да променят техниката или навици, но не и характери и желание за спортуване и победа. Човек може да се промени от днес за утре. Промяната обаче винаги започва от нас и от начина, по който мога да помогна отбора си. И то във всеки един момент – да мога да правя нещата по-добре, по всяко време.“

Детайлът прави разликата между добрите

„Колкото повече се вдига нивото, толкова по-изравнени са силите, когато говорим за елитен спорт. В Топ 20 или Топ 30 всички са тренирани, всички са тренирали правилно, всички подготвени физически, всички подготвени за състезанието. Разликата се прави от детайла.

Детайлът може да бъде правилното хранене. Детайлът може да е в почивка. Детайлът е кой ще бъде по спокоен и уверен себе си. Да вярва, че може да постигне резултатите. Детайлът може да бъде дребни несъществени техники концентрация – медитация, например. И той ще даде с 0,1 процент повече от противника. Във волейбола на тренировки се отработват стотици, хиляди повторения на едно и също движение и то с една и съща идея - да направим точка повече. Който повярва, че тази точка му е най-важната след определен брой и години успява да стигне до върха.“

За силните и слабите страни

„Човек, за да напредва в дадена област трябва да знае колко са му възможностите. Ако на даден състезател не му се получава, колкото и да тренира това, за което няма талант, той ще напредне, но донякъде. Един елитен спортист трябва да тренира силните страни, които има и да се грижи слабите да не пречат на развитието му.“

Всички имат проблеми, най-добрите ги приемат

„Величия като Меси, Леброн Джеймс, Люис Хамилтън също имат своите проблеми. Проблемите просто са от различно естество. Някои състезатели имат проблеми от спортно-техническо естество, други физически, психически. Някой път са външни фактори. Добри са тези спортисти, които успяват да се адаптират и да приемат проблемите. Това е правилната настройка, която помага на спортистите да се развиват.“

Увереният спортист е тренираният

„Тренировката не те прави перфектен. Само перфектната тренировка те прави да играеш перфектно!“. Този надпис видях в съблекалнята на отбор по ръгби във Франция. Направи ми силно впечатление.

Много от състезателите от волейбола не разбират колко важна е всяка една тренировка.  Волейболистите правят по 200-250 тренировки годишно. Ако във всяка успеят да наградят, накрая сумата ще направи разликата. Когато в продължение на години си се раздавал на максимума на състезание, няма какво да се случи. Трудното си го минал. Остава само удоволствие. Когато знаеш, че си се раздал, си уверен и спокоен. Тогава даваш най-доброто. Тази увереност идва на базата на свършената работа. Че си отдаден на идеята повече, отколкото е противникът.“

Грижата към младите

„В нашия клуб сме решили, че основната част от бюджета отива за млади състезатели. Когато постигаме резултати по този начин ни носи удовлетворение. За други клубове е важен непосредственият и бърз резултат. Да развиват мъжкия волейбол. Така е и по света.

ЗА ПРЕДАВАНЕТО ЩЕ СЕ СРЕЩНЕМ НА ВЪРХА

Образователното предаването „Ще се срещнем на върха” се излъчва два пъти в месеца ( през една седмица) в сряда вечер от 20:00 часа,  на живо в канала ни във Facebook и YouTube

Всички предавания от поредицата Ще се срещнем на върха (виж тук)